Skip to content

Kirjeldustõlge

Peale selle, et MTÜ Pane oma meeled proovile (Pomp) pakub interaktiivset ja mängulist võimalust proovida ratastooliga takistusraja läbimist, erinevaid stimulatsiooniprille, juhtkoera ja valge kepiga pimesi liikumist, poksikinnastega kommipaki avamist ning palju muud põnevat, siis meil on suur hea meel teatada, et nüüdsest, aastast 2023 pakub Pomp ka kirjeldustõlke teenust. Meie tiimiga on liitunud rõõmsameelne ja päikseline Kai Kunder, kes on üks Eesti kogenumaid kirjeldustõlke konsultante.

Mis on kirjeldustõlge ja kellele on seda vaja?

Kirjeldustõlge on visuaalsuse vahendaja ehk sõnalise kirjelduse loomine, mis aitab nägemispuudega inimestel luua ettekujutuse visuaalsest objektist, tegevusest või ümbritsevast keskkonnast. Kirjeldustõlget tehakse nii filmidele, teatrietendustele, tantsulavastustele, muuseumitele, fotodele, maalidele, telesaadetele, skulptuuridele jne. Üha enam on hakatud rõhku pöörama ka hoonete ligipääsetavusele. Üks võimalus selleks on tellida liikumisjuhis, mis kirjeldab liikumisteekonda soovitud sihtpunkti, sealjuures ka ümbritsevat keskkonda, arvestades valge kepi ja juhtkoeraga liikumise põhimõtteid. Kirjeldustõlge sünnib alati koostöös sihtrühma esindajaga ehk koolitatud konsultandiga, veendumaks, et kõik kirjeldused ja liikumisjuhised oleksid nägemispuudega inimestele arusaadavad.
Kirjeldustõlget toetavad ka taktiilsed vahendid (nagu maketid, reljeefsed plaanid ja teadmikud, 3D kaardid, taktiilsed joonised jmt).

„Minu südamesooviks on, et nägemispuudega inimesed saaksid võrdväärselt kultuurist osa, olgu selleks teater, tants või kunstinäitus. Et meid ümbritsev keskkond muutuks aina enam ligipääsetavamaks,“ sõnab Kai.

Meie kirjeldustõlke tiimid on suurte kogemustega spetsialistid, kelle portfooliosse kuuluvad nii filmide, teatrietenduste, kaasaegse tantsu, maalide, skulptuuride, fotonäituste, muuseumi eksponaatide, balleti, ooperite jt kirjeldustõlked. Meie jaoks on iga kirjeldustõlke projekt omanäoline, mistõttu läheneme igale tööle erilise hoolega, kasutades sealjuures oma parimaid teadmisi, kogemusi ja oskusi.

Kui Teil tekkis täpsustavaid küsimusi või soovite hinnapäringut saata, siis palume Teil ühendust võtta kirjutades aadressile kai@pomp.ee või helistades telefonile +372 56 92 92 96.